❇️ علی عبدالله صالح که بود و چه کرد؟

سیاسی آذر ۱۴, ۱۳۹۶

❇️ علی عبدالله صالح که بود و چه کرد؟

🔸علی عبدالله صالح یکی از چهره‌های نادر در جهان عرب بود. وی دیکتاتوری بود که اگرچه انقلاب مردمی آن را سرنگون کرده با این وجود همچنان در کشورش اقامت دارد.

◽️علی عبدالله صالح متولد ۲۱ مارس ۱۹۴۲ در روستای “بیت الاحمر” در منطقه “سنحان”، “استان صنعا” در کشور یمن است. وی از قبیله الاحمر و پیرو مذهب زیدی است.

◽️تحصیلات ابتدایی خود را در روستای زادگاهش گذراند و در سال ۱۹۵۸ به نیروهای مسلح یمن پیوست و در رشته نظامی تحصیل کرد. در سال ۱۹۶۰ به طور رسمی با درجه افسری به عضویت ارتش یمن در آمد. در ارتش یمن به سمت های فرمانده جوخه، فرمانده گردان زره پوش و فرمانده اردوگاه خالد بن ولید منصوب شد.

◽️در سال ۱۹۶۲ در طراحی و اجرای کودتا علیه شاه یمن همکاری کرد. تا قبل از رسیدن به پست ریاست جمهوری سمت هایی چون معاون فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح و پس از ترور رئیس جمهوری وقت یمن ریاست ستاد کل نیروهای مسلح را تجربه کرد.

◽️در سال ۱۹۸۲ دبیر کل کنگره عمومی مردم شد. از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۰ ریاست جمهوری یمن شمالی را برعهده داشت و از حمایت قاطع امریکایی ها برخوردار بود.

◽️علی عبدالله صالح به سبب حضور پرنفوذ عناصر وهّابی در اطرافش و اعطای پناهندگی سیاسی به عناصر حزب بعث، بعد از جنگ آمریکا و عراق، به “صدام صغیر” (صدام کوچک) مشهور شد.

◽️در سال ۱۹۹۰ و پس از اتحاد یمن شمالی و یمن جنوبی که حکومت کمونیستی داشت، رئیس جمهور کل یمن شد و در سال ۲۰۱۱ و در پی افزایش اعتراض های مردمی و سوء قصد به جان او که به سوختن نیمی از بدنش انجامید، پذیرفت که از قدرت کنار برود.

◽️در ژانویه ۲۰۱۲ پس از تصویب قانون مصونیت قضایی اش در پارلمان، صنعا را به مقصد امریکا ترک کرد تا دوره درمان را در آن کشور بگذراند.علی عبدالله صالح طی ۳۳ سال حکومت بر یمن، بلندمدت‌ترین ریاست‌جمهوری را داشت.

◽️پس از آغاز بهار عربی در سال ۲۰۱۱ جایگاه صالح به عنوان رئیس جمهور به خطر افتاد تا انکه در سال ۲۰۱۲ مجبور به برکناری شد. عبدربه منصور جای او را در کاخ ریاست‌جمهوری گرفت.

بدون برچسب

12 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • ❇️ دامپینگ چیست؟!

  با در آبان ۱, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ❇️ دامپینگ چیست؟! 🔸خیانت بزرگی بنام دامپینگ در جامعه در حال وقوع است . هوشیار باشید. ◽️یک فروشگاه زنجیره ای را تجسم کنید. بسیار بزرگ. بسیار شیک. وارد محله ای می شود. محله ای با مردمانی از طبقه متوسط. نبش اصلی ترین چهار راه محله، زمینی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع را می خرد. آن […]

 • ⭕️ هشت مصدوم آتش سوزي مجتمع مانا در یزد

  با در آبان ۱۴, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ⭕️ هشت مصدوم آتش سوزی مجتمع مانا در یزد این حادثه در ساعت ۴:۰۰ صبح امروز در شهرک فاطمیه بلوار مدرس اتفاق افتاد. نیروهای امدادی در این حادثه با حضور به موقع ۸ مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند. گفته می شود در پی آتش سوزی مجتمع مسکونی مانا خوشبختانه وضعیت مصدومین وخیم نیست و […]

 • 📌افزایش 10 درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم سال /با اقدام بانک مرکزی، به خروج مسکن از رکود امیدواریم

  با در مهر ۱۱, ۱۳۹۶ - 2 نظرات

  📌افزایش ۱۰ درصدی قیمت مسکن در نیمه دوم سال /با اقدام بانک مرکزی، به خروج مسکن از رکود امیدواریم حسام عقبایی،رییس اتحادیه مشاوران املاک : 🔹در نیمه اول سال جاری شاهد ثبات قیمت ها در بازار مسکن بوده ایم و پیش بینی ما از نیمه دوم سال افزایش معاملات است. 🔹کاهش نرخ سود بانک ها […]

 • 🔰آخوندی: 19 میلیون نفر در ایران در فلاکت زندگی می‌کنند!

  با در شهریور ۲۶, ۱۳۹۶ - 1 نظرات

  🔰آخوندی: ۱۹ میلیون نفر در ایران در فلاکت زندگی می‌کنند! 🔺وزیر راه و شهرسازی: در تهران ۵۰۰ هزار خانه خالی داریم و از طرف دیگر عده ای در فلاکت زندگی می کنند، در کشور نیز ۱۹ میلیون نفر در فلاکت زندگی می کنند. این عدم تعادل را می توان با دستور برطرف کرد؟ 🔺دو بار […]

 • 📣📣سامانه صیاد رسما آغاز بکار کرد/ 6 نکته مهم درخصوص چکهای جدید بانکی

  با در شهریور ۲۹, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  📣📣سامانه صیاد رسما آغاز بکار کرد/ ۶ نکته مهم درخصوص چکهای جدید بانکی ۶ نکته مهم معاون فناوری های نوین بانک مرکزی درخصوص سامانه یکپارچه چک(صیاد) که ۲۸ شهریورماه از آن رونمایی شد: ۱- ابعاد چک های مختلف بانکهای دولتی و خصوصی یکدست و استاندارد می شودو وجه تمایز آنها نام بانک و آرم بانک […]

برای ارسال آگهی باید عضو سایت شوید . اگر هنوز عضو سایت نشده اید هم اکنون عضو سایت شوید.