❇️ مدیریت فضاهای مشترک

اجتماعی دی ۲۱, ۱۳۹۶

❇️ مدیریت فضاهای مشترک

◽️در لندن، مکانی به نام هاید پارک وجود دارد و هاید پارک فقط برای اعتراض نیست بلکه هر کاری که در فضای عمومی ممنوع است، در هایدپارک آزاد است.

◽️مثلا شما اگر خارج از هایدپارک به ملکه توهین کنید، زندانی می‌شوید اما در هایدپارک آزاد هستید به ملکه توهین کنید. سال‌ها غربی‌ها پز می‌دادند که آزاد هستند حتی در هاید پارک به ملکه فحش بدهند.

◽️اما من همیشه می‌گفتم اتفاقا این حکایت از فقدان آزادی در انگلیس دارد چون در کل جزیره بریتانیا، شما فقط در محوطه کوچکی به نام هایدپارک آزادی دارید و آزادی در این محوطه قاب شده است.

◽️اما اختصاص این محل، به این دلیل بود که هم بتوانند خواست و افکار عمومی را نسبت به برخورداری از آزادی راضی کنند و هم، هر گونه حرکتی در این محوطه قابل کنترل باشد.

◽️در ایران هم افرادی پیشنهاد داده‌اند که فضایی برای بیان آزادانه اعتراضات اختصاص داده شود. فضایی برای بیان آزادانه اعتراضات و نه برای انجام آزادانه هر کاری، یعنی در این فضا، افراد نمی‌توانند عریان شوند.

◽️پس فضایی که برای بیان اعتراضات اختصاص داده شده، باز هم فضای کنترل شده‌ای خواهد بود و به بهانه درگیری، همان اتفاقاتی که در سایر نقاط کشور رخ داده، در این فضا هم اتفاق می‌افتد.

◽️ یعنی همان اغتشاشگرانی که در شهرها دست به تخریب اموال عمومی زدند، در این مکان هم خشونت ایجاد می‌کنند و بهانه‌ای می‌شود که پلیس دخالت کند و باز هم، آن فضای آزاد از بین برود و اینجاست که متوجه می‌شویم در هاید پارک آزادی مطلق گذاشته‌اند برای اینکه بهانه‌ای برای برخورد وجود نداشته باشد. اما در ایران اختصاص چنین فضاهایی موفق نخواهد بود و حتما در این فضاها با خشونت مواجه می‌شویم. …

◽️مصداق آن هم استادیوم‌های ورزشی ما است که می‌بینید فضای آنها در این حد نامناسب است که ورود خانم‌ها به این فضاها ممنوع شده است.

◽️انسان‌ها دارای دو گونه احساس از حریم هستند؛ حریم اختصاصی و حریم مشترک. حریم اختصاصی به انسان احساس امنیت می‌دهد و حریم مشترک به انسان احساس دوستی و یگانگی می‌دهد.

◽️ما در جامعه مدنی‌مان نتوانستیم حریم مشترک برای نهادهای مدنی و کنشگران اجتماعی‌مان ایجاد کنیم. تمام فضاها، چه مجازی و چه واقعی و چه فیزیکی و چه معنوی، فضای اختصاصی قلمداد شده و به همین دلیل، وقتی فرد دیگری و اندیشه دیگری ورود می‌کند ما احساس ناامنی پیدا می‌کنیم و به خشونت دست می‌زنیم.

◽️اما اگر بتوانیم در فضای مجازی، حریم مشترک را جایگزین حریم اختصاصی کنیم، افراد از هتاکی کلامی هم دست برمی‌دارند. ما ٢٠ سال قبل این حجم خشونت در رفتارهای مردم نمی‌دیدیم. البته به هیچ‌وجه نمی‌خواهم بگویم مردم قدیم عاقل‌تر بودند و مدرنیته آدم‌ها را دچار این خشونت کرده.

◽️برخی افراد بهانه می‌آورند که هر چه مدرن‌تر می‌شویم باهوش‌تر و کم‌شعور‌تر می‌شویم. به این معنا که من و شما نسبت به پدر بزرگ و مادر بزرگ‌مان خیلی باهوش‌تریم ولی نسبت به آنها شعورمان کمتر است و به این دلیل در جامعه امروز شاهد خشونت هستیم در حالی که در گذشته شاهد نبودیم.

◽️اعتقاد من برخلاف تفکر این افراد، این است که در حریم اختصاصی احساس امنیت‌مان تامین می‌شود و در حریم مشترک احساس صمیمیت‌مان تامین می‌شود ولی با اختصاص چنین فضاهایی با توجه به اینکه هنوز توانایی مدیریت فضاهای مشترک را پیدا نکردیم و فقط یاد گرفتیم در فضاهای اختصاصی عمل کنیم قطعا خشونت بروز خواهد کرد./محمد علی الستی اعتماد

بدون برچسب

12 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

 • ❇️ دامپینگ چیست؟!

  با در آبان ۱, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ❇️ دامپینگ چیست؟! 🔸خیانت بزرگی بنام دامپینگ در جامعه در حال وقوع است . هوشیار باشید. ◽️یک فروشگاه زنجیره ای را تجسم کنید. بسیار بزرگ. بسیار شیک. وارد محله ای می شود. محله ای با مردمانی از طبقه متوسط. نبش اصلی ترین چهار راه محله، زمینی به وسعت ۱۰ هزار مترمربع را می خرد. آن […]

 • ⭕️ هشت مصدوم آتش سوزي مجتمع مانا در یزد

  با در آبان ۱۴, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ⭕️ هشت مصدوم آتش سوزی مجتمع مانا در یزد این حادثه در ساعت ۴:۰۰ صبح امروز در شهرک فاطمیه بلوار مدرس اتفاق افتاد. نیروهای امدادی در این حادثه با حضور به موقع ۸ مصدوم را به بیمارستان منتقل کردند. گفته می شود در پی آتش سوزی مجتمع مسکونی مانا خوشبختانه وضعیت مصدومین وخیم نیست و […]

 • ❇️ مقیم این شهر در ایتالیا شوید و 2 هزار یورو هدیه بگیرید!

  با در آبان ۱, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ❇️ مقیم این شهر در ایتالیا شوید و ۲ هزار یورو هدیه بگیرید! 🔸شهر کوچکی در جنوب ایتالیا که تپه‌ها و جنگل‌ها آن را احاطه کردند، به هر خانواده‌ای چه ایتالیایی و چه غیرایتالیایی که به آنجا نقل مکان کند ۲۰۰۰ یورو پول می‌دهد. ◽️شهردار کاندلا (Candela) اینکار را در مقابل بحران جمعیتی که در […]

 • ❇️ خانه های 80کیلویی ضدزلزله

  با در آبان ۲۳, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ❇️ خانه های ۸۰کیلویی ضدزلزله 🔸پس از زمین‌لرزه کوماموتوی ژاپن در سال گذشته میلادی، دولت این کشور دستور ساخت خانه‌هایی روستایی را صادر کرد که ظرف ۲هفته ساخته شده و هیچ زلزله‌ای نیز حریف ساختار آن نمی‌شود. ◽️این خانه‌ها که dome houses یا خانه‌های گنبدی نام دارند فقط ۸۰کیلو وزن دارند. ژاپن در مناطق روستایی […]

 • ❇️ (طنز) از سوت بلبلی‌های شفر و پرتاب یخ تا پیدا شدن رقیب برای پراید!

  با در آبان ۶, ۱۳۹۶ - 0 نظرات

  ❇️ (طنز) از سوت بلبلی‌های شفر و پرتاب یخ تا پیدا شدن رقیب برای پراید! 🔸خوشبختانه بزرگ‌ترین بحران و چالش این روزهای کشور هم حل شد و بازی شهرآورد پایتخت با برتری قرمزپوشان پایتخت به اتمام رسید اما شهرآورد پایتخت دستاوردهای جدیدی را برای ما به همراه داشت که به بخشی از آنها اشاره می‌کنیم: […]

برای ارسال آگهی باید عضو سایت شوید . اگر هنوز عضو سایت نشده اید هم اکنون عضو سایت شوید.